Nasza Edukacja Domowa – cz.5 Procedury

Nas2011-10-05_14_54_57za Edukacja Domowa – cz.5 Procedury

Przepisy prawne
Przepisy dotyczące możliwości spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą zmieniły się w bardzo istotnie w kwietniu 2009r. W tym miejscu bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w ten proces. Nie chciałabym nikogo pominąć, ale Ten kto wie, to wie. Ja dołączyłam mój promyk pozytywnych myśli i zdecydowania co do wyboru takiej drogi.

OPINIA PSYCHO-PEDAGOGICZNA
Do kwietnia 2009 potrzebna była opinia o dziecku wydana przez poradnie psycho-pedagogiczną. Opinia, czyli jak się wykazało nasze dziecko w różnego rodzaju testach i wywiadach. Jej celem nie było ustosunkowanie opiniodawcy do edukacji domowej, ale jedynie zestaw informacji. Tak powinno się było to odbywać, choć historie rodziców są różne. Dla poradni często to była nowość i nie bardzo wiedzieli co mają zrobić i napisać. Zdarzały się przypadki nadgorliwości i przerostu formy nad treścią. W tamtym czasie było dużo szumu i stresu rodziców wokół tych opinii. Obecnie jest dużo lepiej, coraz więcej poradni miało już do czynienia z takimi przypadkami i są coraz lepiej poinformowani. Pomimo tego, że to było dawno Ja nie miałam żadnych problemów z pierwszą opinią dziewczynek. Po wywiadach i testach obie były zadowolone i chętne przyjść na spotkanie jeszcze raz.

Na dzień dzisiejszy przepisy w tym zakresie się nie zmieniły, a wzrosło doświadczenie poradni. Jeśli dziecko ma trudności, typu dysleksja, dyskalkulia, bądź zaburzenia koncentracji i inne. To opinia zawiera taką informację i jest ona podstawą do rozmów z dyrektorem na temat organizacji egzaminów i np. przydzielonego czasu na pisanie, bądź nieoceniania ilości błędów ortograficznych.
Opinię może wydać publiczna poradnia. Mnie to wtedy zajęło razem 2 miesiące. Poczekanie na swój termin. Następnie rozmowa z psychologiem, z pedagogiem i czekanie na papier. Jeśli zależy komuś na czasie, komforcie można skorzystać z prywatnej instytucji z uprawnieniami. Jeszcze raz podkreślę, nie ma znaczenia treść opini. Ważne, że jest.

WNIOSEK DO DYREKTORA
Do roku 2009r składało się wniosek do dyrektora szkoły publicznej – rejonowej. To była jedyna opcja w owym czasie. Jeśli się trafiło na osobę, której się to nie podobało, to koniec. Nie było wymagane uzasadnienie dlaczego decyzja jest odmowna i droga zamknięta. Polak potrafi i rodzice w takich przypadkach przemeldowywali się w rejony szkoły, która była przyjazna edukacji domowej. Często Ci dyrektorzy nie chcieli szumu i dodatkowych problemów, więc nawet jak się zgodzili, to nie chcieli, aby o tym rozpowiadać. O… to były czasy, kiedy na zjazdach edukatorów domowych to był temat, który dominował – zgoda dyrektora. Była rodzina, która się zaparła i nie chciała kombinować. Zdecydowali się, że oni wybierają spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą i nie ma podstaw, by ten ich wniosek rozpatrzeć negatywnie. Były mandaty i sprawy w sądzie. To mamy już za sobą.
Od kwietnia 2009 możemy się zgłosić do każdej szkoły z uprawnieniami szkoły publicznej. Jeśli z jakiś względów nie dostaniemy zgody, zawsze są kolejne instytucje. Można też zmieniać szkoły bez problemu. Blanka realizując program piątej klasy będzie się egzaminowała pod skrzydłami czwartej z kolei szkoły. Zdobywamy doświadczenie i niezależność.

PRZYKŁADY DOKUMENTÓW – podpisy obojga rodziców (prawnych opiekunów).
Wniosek o zgodę:
Do Dyrektora Szkoły
Zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą naszego dziecka ……………………. Zgodnie z art. 16 ust.8 ustawy o systemie oświaty.

Oświadczenie:
Oświadczamy, że w związku z realizacją przez nasze dziecko ………………. Obowiązku szkolnego poza szkołą zapewnimy mu warunki umożliwiające realizację podstawy programowej obowiązującej na jego etapie nauki.

Zobowiązanie:
Zobowiązujemy się do przystąpienia przez nasze dziecko ……………… spełniające obowiązek szkolny poza szkołą, do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w art.16ust.11 ustawy o systemie oświaty.

Podanie:
Proszę o przyjęcie naszego dziecka ……………….. ur. dnia ………….. w ………….. do klasy piątej Szkoły Podstawowej ……………….

Rok 2014 przyniósł powiew dalszych zmian sprzyjających rozwojowi edukacji. Otóż wcześniej był termin 31 maj, do którego trzeba się było zmieścić ze złożeniem wniosku o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą od września tego roku. Teraz można stanąć jedną nogą obok systemowych rozwiązań w każdym momencie. Nie ma ograniczeń ustawowych co terminu. Można we wrześniu, październiku i dalej podjąć decyzję o innej organizacji życia rodzinnego i z pewnością znajdzie się w Polsce szkoła, która to umożliwi. Trzeba będzie najwyżej dojechać na sesję egzaminacyjną. My przez dwa lata jeździliśmy ponad 300km.

PODSUMOWYWUJĄC
Opinia o dziecku z poradni psycho-pedagogicznej. Następnie dołączamy ją do wniosku o zgodę. Dodatkowo pisemka z zobowiązaniem, oświadczeniem i jeżeli przenosimy się do innej szkoły, to podanie o przyjęcie do szkoły. Treść nie jest ustandaryzowana, ale zazwyczaj taka sama. W praktyce kiedy jest ustna zgoda dyrektora, to dostajemy papierki do podpisania o zbliżonej treści do tych, które przykładowo zamieściłam wyżej. Są też szkoły, które mają stałą współpracę z poradnią psycho-pedagogiczną i pomagają w sprawnym przeprowadzeniu badania.

Formalna procedura rozpoczęcia jest prosta. Powodzenia.

4 uwagi do wpisu “Nasza Edukacja Domowa – cz.5 Procedury

  1. Witam, wszedzie w sformulowaniach uzywana jest liczba mnoga, ‚rodzice’, ‚my’. Jak wyglada sprawa w przypadku, gdy rodzice nie ‚zyja’ razem?

    1. Z tego co wiem, potrzebne są podpisy prawnych opiekunów. W takim razie jeśli jest ich dwóch, to dwa podpisy. W tym zakresie obowiązują pewnie podstawowe zapisy prawne dot. ważnych spraw w życiu dziecka, jak np. paszport.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s