Edukowanie przez Działanie

 

Edukacja Domowa
Edukacja Domowa . Org DarJa

Nie ma codziennego chodzenia do szkoły, jest życie takie jakie jest.

Każde wyjątkowe i pełne ciekawości jakie jest.

By je poznać można wyruszyć w drogę i zacząć przygodę z odkrywaniem siebie.

CHCE NAM SIĘ TEGO … CZEGO NAM SIĘ CHCE

… Stoimy na środku polany. Jest nas kilkoro. Przyjechaliśmy z różnych stron, każdy mając pewnie inne motywy. Stoimy i czekamy, aż przyjdzie ten co wie. Chodzimy w kółko, gadamy o różnościach, ale wciąż czekamy. Czekamy, aż przyjdzie ten co powie co mamy robić… Mija trzecia godzina, a my czekamy. Jak powinno być? Co powinniśmy robić? … Zmęczyliśmy się. Z tego całego czekania i nic nie robienia decyzja by zacząć coś robić była tą najprzyjemniejszą. A jeśli coś zrobimy źle? To i tak będzie lepsze niż nic nierobienie i tak zaczęło się nasze tworzenie. Bo jest w Nas takie pragnienie, taka chęć by się rozwijać. Ona jest w każdym z nas. Widzimy to wyraźnie, gdy patrzymy na maleństwa pełne ciekawości życia. To było jest i będzie w każdym z Nas jeśli tylko sobie na to pozwolimy…jak się powinno

To wyjątkowe warsztaty społecznościowe, na których byłam. Otrzymałam tam doskonałe lekcje z organizacji pracy, współpracy, przewodnictwa, trzymania wizji celu. Jak często macie sytuacje, że wiecie jak, ale nie robicie tego co trzeba? Znacie teorie, ale daleko Wam do praktyki i działania.

 

WSPÓŁDZIAŁAMYWarsztaty Społecznościowe

Zaglądam przez wizjer w przyszłość i jest taki czas, kiedy zanim zajęliśmy się budowaniem własnego domu, to od dziecka uczestniczyliśmy w budowie u naszych sąsiadów bliższych i dalszych, rodziny, znajomych. Tych domów powstaje, przebudowywuje się wiele. Mamy możliwość poznania różnych rozwiązań, inspiracji. Spotykamy się na budowie, a później na parapetówkach, które są podsumowaniem i radowaniem się ze wspólnego dzieła. Współpraca, szukanie rozwiązań zbliża ludzi. Obecna i żywa jest wdzięczność, nie w stosunku do banków, że udzieliły kredytu, ale wobec ludzi którzy pozostawili cząstkę siebie w domu, ogrodzie, przedmiocie. Dbanie o okolicę jest naturalną potrzebą, bo tak jak działa „ojcostwo projektu”, chcemy, aby to w czym braliśmy udział było najlepsze. A jeśli braliśmy udział w wielu ogrodach w okolicy, a okolica u Nas, to jesteśmy połączeni i dbamy o swoje otoczenie, bo nas to cieszy i daje satysfakcję .… Jak Wam się podoba taki obraz?

Czy to jest możliwe? Jest i to się już dzieje…

Pojechałam budować ścianę z gliny. Chciałam się tego nauczyć. A zaczęło się od zimna i potrzeby zbudowania sauny. Dzięki youtube i Akademii Bosej Stopy zobaczyłam, że można zbudować z gliny. Inspiracja z ekranu – działanie w realu. Jest w Jabłonnej dom. W tym domu jest ściana, którą postawiłam wraz z moim mężem Pawłem. Dwa dni, a ten dom już nigdy nie będzie dla nas obojętny. Czy pojechaliśmy tam, by im pomóc i zrobić dobry uczynek? Tak bezpośrednio nie. Nie znaliśmy ich. Chcieliśmy poznać budowanie z gliny, poczuć dom, sprawdzić, czy my się czujemy w takim domu dobrze. Podejrzeć jak się go buduje. Nie wiedzieliśmy nic. Budowniczy … pokazał nam jak się to robi. Podzielił się z nami wiedzą, a my mogliśmy się tego nauczyć poprzez działanie. Czy znam proporcje gliny, piasku, wody i słomy by powstała ściana? Nie powiem z pamięci, ale moje dłonie znają proporcje. Umiem, potrafię i kiedy przyjdzie czas swobodnie to powielę, rozwinę i wkomponuję w to co robię. To jest możliwe by były dwie strony wygrany-wygrany. Dołożyliśmy swoją „glinkę” do powstania tego domu i nie były to pieniądze, ale nasz czas, nasza przyjemność, nasz wysiłek, wdzięczność, że mogliśmy mieć taką możliwość, satysfakcja, że powstało coś co jest dla kogoś bezcenne. Własny dom, wymarzony dom.

Na mojej działce powstała Kopuła Budząca Świadomość – jedna z 2017 pod najlepszą opieką, jaka może być –  Jacka Gądka z Wierzby Polskiej. Kiedy na nią patrzę, bądź myślę przed oczami mam twarze tych, dzięki których pomocy i współdziałaniu powstała. Za każdym razem pojawia się impuls w sercu z wdzięczności. Żywa Kopuła z Wierzby powstaje przy współpracy wielu osób. Teraz współtworzący mają przychody pasywne w moim ogrodzie. Nic nie robią, ona rośnie, żyje a Ja Dziękuję im – Wam każdego dnia.

 Edukacja Domowa . Org Kopuła Wierzbowa

 

PODSTAWA PROGRAMOWA W EDUKACJI DOMOWEJ I NIE TYLKO

Edukacja Domowa . Org DarJa

W ciągu 6-letniego procesu odszkalniania zaczęłam sobie sama zadawać pytania.

CO JEST WAŻNE?

CO JEST NIEZBĘDNE?

CO WCHODZI W SKŁAD PODSTAWY ŻYCIOWEJ

Coraz mniej mam zaangażowania w podstawy programowe. Są, bo są, ale żeby były takie podstawowe? Ich ważność spada. Moje zadanie, to dbać o fundamenty wiedzy moich dzieci, a gdy jest to co niezbędne jest przestrzeń na znalezienie tego co jest dla nich wyjątkowe i sprzyja samorealizacji  w ich dziedzinach życia.

Co każdemu z Nas do … Zdrowego, Satysfakcjonującego Życia jest Niezbędne? Coś w czym jesteśmy podobni?

***

Samodzielność … i to nie w funkcjach matematycznych, wzorach chemicznych, ale w życiu.

To jak z praniem. To przyjemne korzystać z pralki, ale co jeśli jej nie ma? Można uprać samemu. Można iść do restauracji i ugotować przepyszną potrawę samodzielnie. Można kupować jedzenie, ale można też poświęcić czas, aby wyhodować je samemu, o ile potrafimy. Pomiędzy jest mnóstwo wariantów. Samodzielność daje komfort życia i wolność. Można podjąć wybór, ale jest różnica pomiędzy wyborem a koniecznością i uzależnieniem, bo wy tym drugim przypadku łatwo o „sprzedanie” swojego życia.

Dochodzimy do najważniejszego … NATURY.

To w przyrodzie, w naturze możemy poznać prawa, którymi kieruje się nasze życie. Możemy podejrzeć czyjeś, ale naszego nikt inny nie opisze w książkach, to nasze zadanie jest je poznać i nikt za nas tego nie zgłębi.

I TAK TWORZYMY I TAK

Wizja świata, w której są same budynki i zero natury, a po drugiej stronie wizja przydomowych ogrodów, w których ludzie uprawiają swoją żywność są jak jasne drogowskazy, którą drogą chcę podążać. Co chcę współtworzyć? Na co chcę przeznaczać swoją energię życiową?

Połączenie Natury i Współpracy różnych ludzi zbudowanej na wewnętrznej potrzebie, bo nikt nic nie musi, to elektrownia, w której można się zasilić. Można wykorzystać wierzba, która jest narzędziem by nas zbliżyć do siebie samych, do siebie nawzajem.

Można wziąć jedną witkę i wpleść ją w płot. Tak niewiele i jak dużo zarazem. To jak wyplatanie pozytywną energią swojego życia. Możemy się nauczyć, poznać siebie i innych poprzez współtworzenie. Jak najlepiej poznać innych ludzi? … Współdziałając z nimi, a szczególnie kiedy nic nie muszą. Czego tak naprawdę chcą? Współdziałając poznajemy się lepiej, bo nie liczy się wtedy co mówimy, ale świadczą o nas nasze czyny.

Przy współdziałaniu niewielu osób, można stworzyć cuda. Wierzę, że przyjdzie dzień, w którym wezmę udział większy, bądź mniejszy w współtworzeniu takiej budowli.

Wierzba Budowla

Źródło: Internet

***

PODSUMOWYWUJĄC …

Podsumowywując, każdy z nas ma pragnienie tworzenia, współpracy i rozwoju. By przekazać swoim dzieciom wartości trzeba je najpierw samemu w sobie obudzić. Stąd piszę o tym w kontekście edukacji domowej. 80% edukacji należy do nas do rodziców a dzieci dokładają swoje 20% by tworzyć swoje indywidualne życie.

To co wspieramy, to rośnie. Współdziałając dla dobra kontaktu człowieka z naturą współtworzymy świat, w którym jest miejsce dla praw świata natury. Dzieci nie słuchają tego co mówimy, ale patrzą co robimy. Kiedy my się rozwijamy, uczymy, poznajemy nowych ludzi i z nimi współdziałamy, dzieci widzą to i podążają w tą samą stronę. Zabierając je w takie miejsca, stwarzamy przyjazną przestrzeń do ich samodzielnego rozwoju. Budowanie podstaw, to budowanie samodzielności i samowystarczalności. Kiedy tworzy się ona wśród ludzi, świat staje się przyjazny i pełen możliwości. Jest w tym świecie miejsce na talenty i wymianę, tak by każdy robił to na co ma ochotę. A zarazem działo się, to co potrzebne. Mogę sama, może ktoś a mogę z innymi. Kwestia wyboru. Pytanie na co mam ochotę. Dokąd zmierzam.

A gdzie spotkać fajnych ludzi? W miejscach gdzie tacy przyjeżdżają. Na dyskoteki można chodzić by potańczyć, a by poznać ludzi, to tam gdzie budzi się w nich to co najlepsze w człowieku – gdy energia jest kierowana na tworzenie.

SZKOŁY DEMOKRATYCZNE

Tego typu organizacja działań i edukacji jest teoretycznie w Szkołach Demokratycznych. Piszę w teorii, bo w praktyce nie sprawdziłam ich wielu. Sama chcę taką współtworzyć. Kiedy dzieci mogą robić, to co chcą, to jest możliwe, że chcą żyć pełnią życia, żyć samodzielnie współistniejąc z innymi i czerpać z tego radość. Mikro świat i makro świat żądzą się podobnymi prawami. Tym co już do szkoły nie chodzą polecam warsztaty społecznościowe, które są najczęściej bezpłatne, bądź jest pokrycie minimalnych kosztów organizacji jedzenia. W ich trakcie współtworzy się realne ogrodzenia, domy, kopuły, ogrody i inne dzieła. Nie modelowe, zabawkowe, ale takie, które służą. Nie po to by coś porobić, ale by nabierać doświadczeń.

Uwielbiam plenery z roślinami, bo czas już na NOWĄ ERĘ. Dojrzewamy jako cywilizacja do tego, by zacząć korzystać świadomie z potęgi i wartości sił przyrody, których jesteśmy częścią. A, która jak to przedstawia Anastazja została stworzona specjalnie dla nas, by o nas dbać i nam służyć, o ile potrafimy to przyjąć.

DO DZIEŁA

Gdzie można doświadczyć tego o czym piszę? Szukajcie a znajdziecie, a może samo Was znajdzie. Miejcie oczy i uszy otwarte.

Warsztaty Społecznościowe – Edukowanie poprzez Działanie:

*** 9 maj 2015 Warszawa https://www.facebook.com/events/805563972861054/?ref=1 – Wierzba Polska – wydarzenie facebookowe.

*** Maj/Czerwiec – Łódź – Zakładanie Ogrodu Permakulturowego Na Dworze (w przygotowaniu).

*** Maj/Czerwiec – Łódź – Zakładanie Sadu z tradycyjnymi odmianami drzew – Sad Na Dworze (w przygotowaniu).

*** inne – poszukajcie w sieci a znajdziecie, zależnie od tego czego chcecie doświadczyć i czego się nauczyć.

*** Pewnego dnia, w pewnym miejscu powstanie Żywa Budowla, która połączy wielu. Ja już się szykuję, a wierzba rośnie. Poniżej inspiracja. Kto chce wziąć udział?

Konstrukcja z Wierzby

Źródło: Internet

 

3 uwagi do wpisu “Edukowanie przez Działanie

 1. Dario 🙂

  Coraz ciekawsze są Twoje wpisy.
  Już poprzedni był kapitalny, a ten jeszcze kapitalniejszy 🙂

  Inspirujesz mnie w niełatwy dla mnie sposób – pobudzasz do zadawania pytań, a odpowiedzi na nie domagają się wywracania życia do góry nogami 🙂

  Fajnie,
  dziękuję.

  1. Inspiruje mnie Osho, który czasem na to samo pytanie odpowiadał różnie, a później kwitował to tak:

   Ja nie jest tu od udzielania odpowiedzi – jestem tu po to by pobudzić Was do pytań.

   I Ja w to wierzę, że odpowiedzi zna każdy z Nas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s