Edukacja Domowa DarJa.Tv w TVN

Link na Filmik z Wywiadu:

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/te-szkole-tworza-dorosli-i-dzieci,167910.html

2015-05 tvn 4

Wywiad TVN Działa.

Ja rozpoczęłam organizację przestrzeni sprzyjającej rozwojowi dzieci w formule szkół demokratycznych, a oni już wiedzą.

Albo cud, albo wywiad – albo boski „przypadek 🙂„.

Byłam przygotowana na rozmowy o edukacji domowej, w której specjalizuję się od 8 lat. Prawo Przyciągania? Jak widać czas na kolejne kroki.

Gadanie, czy Działanie?

Jak chcemy się nauczyć jeździć samochodem, to szukamy i podpatrujemy tych co umieją już to robić. Wyobraźcie  sobie jak ktoś opowiada o tym jak to jest kierować i jak to można wpaść na drzewa, jak niebezpieczne są skrzyżowania, ale sam siada w życiu tylko na fotelu pasażera. Jaką wartość mają dla Was wskazówki takiej osoby? Gdzie szukacie odpowiedzi?

Kiedy st2015-05 3udiowałam psychologię na SWPS (jednej z najlepszych) – tam gdzie Pani psycholog Marta – co mnie bardzo zdziwiło znaczna większość studentów pozostawała w teorii i traktowała psychologię tylko jako informacje, które można przyswoić. A co innego jest żyć, być, odkrywać, poznawać, doświadczać – zadawać pytania. Wyjątki podejmowały się własnej introspekcji i warsztatom z rozwoju osobistego. Pierwszy etap – odnoszenie się do innych jest łatwiejsze – prowadzi jednak donikąd.  To przy założeniu, że celem życia jest samodoskonalenie. Takie jest w każdym razie moje.

Na każdym wykładzie, ćwiczeniach, książce – studiowałam mając główny temat na tapecie Edukacja Domowa. To nie po to by o tym gadać, ale by lepiej żyć. Wątpliwości co do wyboru nie miałam, ale istotne było co ma do powiedzenia na ten temat psychologia analityczna, behawioralna, społeczna, humanistyczna, systemowa itd itd i ta rozwojowa również :). Ogólny oczywisty Wniosek: – rodzina jest ważna – obraz wewnętrznych relacji z rodzicami ma wpływ na relacje ze sobą. To fundament każdego człowieka. Z kolei to jak jesteśmy zrównoważeni wewnątrz ma wpływ na nasze funkcjonowanie w otoczeniu. Inwestowanie czasu, energii w rodzinę, w jej harmonizowanie, to inwestycja która rodzi bezcenne zyski.  

Tak jak w budowie domu, wszystko pozostałe wznosi się na fundamentach. Świadomość Siebie – Świadomość Tego Kim Jestem – Jaką Wartość Ma Moje Życie – to na tym wznosimy, to co widoczne dla innych. Wielkość konstrukcji zależy od stabilności podłoża.

Chcesz zmienić swoje życie – na moment przestań mieć rację.

Podoba Ci się to jak ono wygląda – miej rację.

Mam już całą podstawówkę „przerobioną” i wiele pytań, wątpliwości jest tylko w „głowach”, bo w rzeczywistości ich nie ma, bądź może nie być.

8 lat łącznej edukacji w edukacji domowej. 6-7 lat praktyki bycia poza systemem. To jest kopalnia wiedzy. A najwięcej mam jej w sobie. Tak jak każdy z nas. Unikalnej wiedzy – takiej idealnie dopasowanej do naszego życia. Naszego, nie cudzego.

Zawsze mamy też rację. Rację zgodną z Naszymi przekonaniami. Inspiracje dają to, że możemy zmienić przekonania, a co za tym idzie nasze własne życie i mieć znowu rację. Tak długo jak wynik tych racji nam się podoba.

Psychologia = To zależy … – (podstawowe sformułowanie w tej dziedzinie wiedzy trafnie oddające receptę na życie 🙂 ).

Czy Edukacja Domowa, czy edukacja poza systemem szkolnym pasuje Twojej rodzinie?

… To zależy … od wielu czynników,

… To zależy od Twoich priorytetów …

… To zależy od Twoich przekonań …

… To zależy od Twoich celów …

… To zależy od Wszystkiego …

… A zatem przede wszystkim od Ciebie …

… Jak zechcesz tak się stanie …

… Ja wybrałam, że to jedna z moich najlepszych decyzji w życiu …

… i Tak Jest.   

 2015-05 tvn 2

2 uwagi do wpisu “Edukacja Domowa DarJa.Tv w TVN

  1. Reblogged this on Słowianie i Słowianowierstwo and commented:
    Pozwoliłem sobie przedstawić blog DarjaTV ponieważ obrazuje jak można dobrze kształcić dzieci w domu, bez szkoły publicznej.

    Edukacja domowa to jeden z filarów rozwoju tożsamości młodego człowieka, bo gdzie jak nie w domu może poznać własne korzenie i kto jak nie rodzina ma nauczyć czym młody człowiek powinien się kierować w przyszłości.

    Uważam że warto wspierać takie inicjatywy i jeżeli rodzice są świadomi, i kompetentni to nasze pociechy pozyskają wiedzę szerszą i bardziej wnikliwą niż gdyby uczyły się ze swoimi rówieśnikami w szkole publicznej.

    Jednakże trzeba liczyć się ze zmianą sposobu życia, bo nie będzie wygodne życie przed ekranem TV lub komputerem przez pół dnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s