logo men

Czas na zmiany w edukacji domowej.

Do Minister Edukacji

Anny Zalewskiej

CZAS NA ZMIANY

Jako edukatorka domowa dwójki dzieci 7-my rok wierzę, że dzisiejsza sytuacja rozwinie się w stronę rozwoju wolnej edukacji – „Mniej subwencji – mniej wymagań”, bądź efektywniejszej redystrybucji środków przeznaczonych na edukację dzieci.

Jak widać jest kolej na wypracowanie lepszego rozwiązania, niż poprzedni. Rodzin podejmujących się przyjęcia na siebie odpowiedzialności za edukację własnych dzieci poza systemem szkolnym jest coraz więcej i uda się wprowadzić w Polsce nowe rozwiązania, wspierające je w edukacji domowej. WSPIERAJĄCE RODZINY w realizacji podstawy programowej skoro narzuca się na nie taki obowiązek, a nie szkoły, które z niego rozliczają.

Proponuję dwa rozwiązania:

I Rozwiązanie – Subwencje na edukacje dziecka poza szkołą do rozliczenia przez szkołę.

Mniejsze subwencje oświatowe dla szkoły, na działania administracyjne, takie bliskie realnych kosztów, a różnica przeznaczona na bezpośrednie działania edukacyjne dziecka rozliczane przez szkołę, jako środki przewidziane nie dla szkoły, ale dla dziecka na jego edukację. Możliwość dofinansowania działań edukacyjnych, które wybiorą rodzice z dziećmi i się z nich rozliczą za pośrednictwem szkoły daje możliwość decydowania rodzicom wraz z dziećmi o wydatkach i najbardziej efektywnego wykorzystania tych środków zgodnie z potrzebami ich dziecka i ich sytuacji. Jak najbardziej mogą podejmować przecież decyzje o korzystaniu z oferty szkoły opiekuna, jeśli oferta jest dla nich atrakcyjna. To rozwiązanie sprzyja także samoorganizacji grup edukacyjnych, szkół demokratycznych, szkół wolnościowych, rozwoju lokalnej oferty edukacyjnej, tak by środki jak to w naszym przypadku (7 lat x przyjmijmy 4000zł rocznie x 2 dzieci = 56.000zł) było pożywką na rozwój nauczycieli, ośrodków sportowych, pracowni plastycznych, i innych tu u Nas lokalnie. Tak by z roku na rok mogło przybywać i rosnąć to z czego lubimy korzystać i co nam sprzyja i w czym dzieci lubią się rozwijać. Środki finansowe są energią i wspierają to na co są przeznaczane. Czas by były przeznaczane na edukację dzieci. Stare rozwiązanie, dawało dużo możliwości wykorzystania tych środków na cele dalekie od bezpośrednich potrzeb dzieci na których edukację były przeznaczane. W dzisiejszych czasach, narzędziach zmiany na lepsze są możliwe do zrealizowania.

II Rozwiązanie„Mniej subwencji – mniej wymagań” – Egzaminy Eksternistyczne

Zniesienie obowiązku corocznych egzaminów, a możliwość egzaminów eksternistycznych. Teraz jest to jak najbardziej możliwe, z tym że dopiero po 18-ce. Dziś jeśli ktoś miał zakręty życiowe i mając 18-lat brakuje mu realizacji poziomów edukacyjnych, a chce, to może w dowolnym czasie podejść do wystandaryzowanych, zgodnych z podstawą programową, a nie programami nauczanie w czym zbyt często gubią się nauczyciele ze szkół dziennych, egzaminów zaliczających podstawówkę, gimnazjum, liceum. Wymagania są jasne, nie wygórowane i można co tydzień zdać egzamin z kolejnych klas. No, a wtedy w porządku nie ma pieniędzy, nie ma wymogów. Każdy ma wybór.

Daria Krawczyk-Borys

Prezes Fundacji

4 uwagi do wpisu “Czas na zmiany w edukacji domowej.

 1. Jeszcze prostsze rozwiązanie. Wystarczą egzamin państwowy gimnazjalisty, a dla chcących kontynuacja edukacji własnej i w razie potrzeby dziecka matura. Mamy XXI wiek.

  1. To by było świetne rozwiązanie, szczególnie, że już ma nie być egzaminów po klasie 6.
   Aż mi trudno sobie wyobrazić że na cały okres edukacji mógłby być tylko jeden egzamin – takie piętno odcisnęło na mnie życie w systemie 😦
   Daria, mobilizujesz mnie do poszerzania moich horyzontów 🙂

 2. Przede wszystkim trzeba uczyć myśleć, a nie klepania regułek za pseudo autorytetami.
  Nasze dzieci są mądre, tylko trzeba im pokazać jak.
  Powodzenia w bardzo ważnej sprawie. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s